Co musimy ujrzeć w Zakopanem będąc na majówce

Giewont jest wierzchołkiem w Tatrach Zachodnich, znajdującym się na wys. 1894 metrów. Masyw składa się z 3 części – Małego Giewontu (1728 m), Wielkiego Giewontu (1894 m) oraz Długiego Giewontu (1876 m), co daje łącznie rozciągłość 2,7 km. Pomiędzy nimi znajdują się przełęcze – Przełęcz Giewoncka między Wielkim oraz Małym Giewontem, Przełęcz Kondracka, do której opadają południowe pochyłości Wielkiego Giewontu i Wielki Upłaz, w jaki wtapiają się południowe zbocza Długiego Giewontu.


Co więcej między Wielkim i Małym Giewontem możemy dostrzec następną – Szczerbę o wielkości 1823 m. Ilość przełęczy na Giewoncie sprawia, iż jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych wierzchołków po polskiej stronie Tatr.
Giewont położony jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, między czterema kotlinami – Bystrej, Małej Łąki, Kondratową a także Strążyską.
wycieczka w górach
Author: nie
Source: pixabay.com
Wejście na szczyt realne jest od strony południowej, zbocza północne są nieosiągalne. Ponad szczytem Giewontu góruje krzyż o wielkości piętnastu metrów. Przy odpowiedniej widzialności jest on spostrzegany z najodleglejszych zaułków Zakopanego. Jest to dar od obywateli Zakopanego ufundowany w 1900 rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa.
Bajka o Śpiącym Rycerzu. Poniektórzy nie mają obiekcji, Giewont to nikt inny, jak Śpiący Rycerz, jaki czuwa nie tylko nad Zakopanem, ale też nad całą Polską i z pewnością obudzi się, kiedy ta będzie w niebezpieczeństwie. Z Giewontu roztacza się przecudowny widok tak na Zakopane, jak także na tatrzańskie szczyty. Jeśli aura będzie nam sprzyjać z pewnością dostrzeżemy Babią Górę a także Gorce, a spoglądając na południe również Czerwone Wierchy.


Trzeba pomnieć, że jeżeli tylko pogoda się zepsuje, a już na pewno,
góry zimą
Author: nie
Source: pixabay.com
jeśli zacznie się burza, powinniśmy czym prędzej, jednakże z zachowaniem wszelkiej ostrożności zejść z wierzchołka – ryzyko uderzenia pioruna jest duże. Giewont jest niezwykle niebezpieczną górą zaś większość podróżników traktuję eskapadę na niego jako spacerek.
Przed wybraniem się na Giewont skontrolujmy warunki pogodowe – jeśli zapowiada się na burzę, lepiej wybierzmy spacer po Krupówkach. W trakcie wchodzenia na wierzchołek trzeba zachować ostrożność – co roku dochodzi tu do nieszczęść, z powodu niefrasobliwych obieżyświatów, jacy spadają w urwiska. Mimo iż wejście na wierzchołek w sezonie zimowym nie jest zakazane, to jednakże się je odradza – decydują się na nie tylko doskonale przygotowani kondycyjnie i sprzętowo taternicy. Nim wyruszysz w podróż sprawdź noclegi w Zakopanem (nasz propozycja: źródła).