Czytanie konieczne dla rozkwitu maluchów

Stajemy się społeczeństwem które , czyta coraz mniej. A wszak czytanie niezwykle pozytywnie wpływa na ludzki rozwój. Zgłębia zasób leksykalny, uczy samodzielnego myślenia, lecz najistotniejsze jest to, że czytanie lektur to duża zabawa.

książki
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
Czytając książki posiadamy możność rozwijać fantazję. Sami obsadzamy role, obmyślamy dalszy plan i zarządzamy fabułą. Dobra książka pobudza i ożywia myślenie. Czytanie książek polepsza zdolności lingwistyczne- oryginalna strona.Miłość do książek trzeba zaszczepić maluchowi jak najwcześniej, toteż tak ważne jest czytanie książek maluchom. Czytanie poszerza doświadczenia lingwistyczne pociechy, rozwija zasób leksykalny, uczy wyrażać myśli i dostrzegać metody mówienia. Im bogatszy język, tym sprawniejsze uzewnętrznianie własnego sądu, lepsza umiejętność wizualizowania uczuć i zainteresowań. Czytanie książek polepsza zdolność samodzielnego rozumowania i określania myśli niezbędnych do dobrego funkcjonowania w społeczeństwie.

Czytanie książek to jeden z najlepszych metod relaksu. Podróż w świat wyobraźni przynosi ukojenie i tak pomocną współczesnym dzieciom ciszę, głównie po zanadto długim oglądaniu telewizji- najlepsze polskie komedie, czy graniu na komputerze.

Samodzielne czytanie wyrabia w dziecku cierpliwość i zdolność prognozowania. Nauka samodzielnego czytania jest cząstką mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu nastroju, w jakim nie wszystko powinno być błyskawicznie, od razu. Rozwija postawę cierpliwości, koncentracji nad tym, co się czyni. Tekst książki nieraz staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami, czy równolatkami na istotne dla malucha kwestie.

Czytanie dobranych książek bywa zalecane jako odmiana leczenia psychoterapeutycznego pociech nieśmiałych, względnie za bardzo zadziornych. Czytanie naucza współodczuwań i wrażliwości.
Nie ma wątpliwości, że czytanie jest konieczne dla rozwoju maluchów. Na szczęście stanowi jedną z niewielu konieczności życiowych, która jest jednocześnie miła. Służy harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu, oraz co najlepsze dla samego czytelnika, zapewnia wiele radości.