Gatunki literackie

Przy zgłębianiu literatury na pewno dobrze zagłębić się w przeróżnego rodzaju gatunki książek, aby móc fachowo rozróżniać pewne charakterystyczne dla nich cechy. Współcześnie literatura przeżywa ogromny renesans, jaki wykazuje się w pojawianiu się coraz ciekawszych tytułów z całej kuli ziemskiej, rozmaitych wznowieniach , a także coraz bardziej rozmaitych gatunkach literackich, dlatego dogłębne zgłębienie pewnych dawniejszych tendencji literackich może okazać się pomocne w podróży poprzez dawne jak również współczesne gatunki książek.

Trzeba mieć na uwadze chociażby, że wszystkie rodzaje literackie – epika, liryka i dramat – ma swoje poszczególne gatunki. Do najbardziej znanych gatunków epiki należy epopeja, powieść, opowiadanie i pamiętnik, do dramatu – komedia, dramat właściwy oraz gatunki łączone, jak przykładowo tragikomedia czy misterium. Rodzajów liryki było sporo od początków dziejów – zalicza się do niej wiersz biały, fraszka, hymn i elegia. Trzeba mieć na uwadze, że niektóre gatunki literackie posiadają więcej, niż jeden rodzaj – chociażby ballada, która pojawiła się w epoce romantyzmu, to interesujące połączenie liryczności z elementami dramaturgicznymi. Nie jest to wyjątkowy taki gatunek – powieść poetycka też jest połączeniem dwóch rodzajów, epiki i lirycznego.

czytanie książek
Author: Herbert Guedes
Source: http://www.flickr.com
Do klasycznych tragedii, eposów, powieści lub tomików poezji doszły najnowsze gatunki, takie jak dla przykładu wywiad, powieść współczesna, science-fiction czy literatura faktu. Poza tym silnie znacznym zaciekawieniem cieszą się publikacje popularno-naukowe, romanse i książki użytkowe, czyli różnego rodzaju poradniki jak również podręczniki, w tym dla przykładu książki kucharskie lub poradniki medytacyjne, ale w dzisiejszych czasach zwłaszcza powszechne są poradniki z zakresu klasycznej psychologii oraz coachingu. Potrafią one być bardzo pożyteczne dla ludzi zainteresowanych tym, co dzieje się w ludzkiej głowie, oraz dla pozostałych hobbystów, jacy zamierzają poznać nowsze techniki.

Teraz silnie rozszerza się gatunek powieści fantastycznej. Fantastyka dawniej nie była typem tak zróżnicowanym, jak w okresie jej rozkwitu w dobie Wellsa; do jej odgałęzień trzeba steampunk, Bizarro Fiction bądź coraz popularniejsze historie z uniwersów alternatywnych. Poza tym coraz powszechniej jest obserwowane zaciekawienie gatunkami ludowymi czy pochodzącymi z orientu, takimi jak przykładowo haiku, baśń bądź mit. Coraz popularniejsze stają się też gatunki powieści kryminalnej, jakie – czasem połączone z wątkami spiskowymi czy fantastycznymi – biją one rekordy popularności. Jest to również wyraźne w literaturze dziecięcej, gdzie wątki detektywistyczne są codziennością. Współcześnie na pewno dobrze przyjrzeć się paru najnowszym dziełom, jakie są obecne się na rynku – można wtedy znaleźć niemało intrygujących okazów literatury. Współcześnie zdecydowanie dobrze przyjrzeć się grupy najnowszym dziełom, które są obecne się na rynku – można wówczas odnaleźć dużo ciekawych okazów literatury.