Gdzie korzystnie zarezerwować pokoje we Władysławowie

Władysławowo to duży port rybacki, znany ośrodek wczasowy oraz turystyczna baza dla urlopowiczów planujących urlop nad morzem Bałtyckim. Miasto znajduje się u nasady Mierzei Helskiej – najdłuższego polskiego półwyspu (34 km) rozdzielającego zatoki Pucką i Gdańską. Miasto obejmuje trzy nadmorskie kąpieliska takie jak: Karwia, Jastrzębia Góra, Chłapowo i Chałupy, które poniekąd mieszczą się na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Plaża we Władysławowie
Author: MatthiasHaas67
Source: http://www.flickr.com/
Najbardziej interesującym budynkiem w mieście jest Dom Rybaka, który ma wieżę widokową, galerię rzeźby kaszubskiej, galerię fotograficzną i restaurację. Z górnego tarasu wieży widokowej umieszczonego na wysokości 65 m, roztacza się panorama na przylądek Rozewie, Zatokę Pucką oraz Mierzeję Helską. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym we Władysławowie jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP.

Pośród władysławowskich obiektów kulturalnych należy wyróżnić: Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii mieszczące się w willi, w której dawniej żył generał, Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego a także Prywatne Muzeum Motyli w Domu Rybaka. Na osiedlu Rozewie mieści się Latarnia Morska która powstała w osiemnastym wieku i wyremontowana w XIX w.. We Władysławowie mieści się też port, którego zachodni falochron pełni funkcję turystycznego mola. Zapaleńców sportu zapewne zaintryguje Aleja Gwiazd Sportu w otwartym dla wczasowiczów ośrodku olimpijskim w dzielnicy Cetniewo. Aleja rozciąga się od ulicy Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze Bałtyckie i pokryta jest granitowymi tablicami z gwiazdami, na których opublikowano nazwiska sportowców i trenerów. Co roku latem odbywają się tutaj uroczystości dodania nowych gwiazd.

Chwałą władysławowskich kąpielisk są okazałe i piaszczyste plaże (szerzej na ten temat ). Wybrzeże objęte granicami miasta ma długość 23 km i jest bardzo różnorodne – od plaż zasypanych drobniusieńkim, białym piaskiem w priorytetowych kąpieliskach, po kamienną plażę na Rozewiu. Wyjątkowo słynnym kąpieliskiem są Chałupy - dawna kolonia (przetestuj kolonie i obozy młodzieżowe- www.steja.pl/) rybacka z ładną, obszerną plażą i szkołą windsurfingową. Tutejsze płyciutkie i spokojne wody są szczególnie korzystne do uprawiania tego sportu. Miejscowość stała się popularna za sprawą przeboju Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to” wysławiającego tutejszą plażę nudystów.

We Władysławowie odbywają się liczne, atrakcyjne imprezy kulturalne, m.in. (fajna strona) Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, Jarmark Morski, Majówka połączona z wieloma imprezami akompaniującymi: Internetowym Rajdem Rowerowym, Zlotem Koniarzy, Zlotem Miłośników Samochodów Terenowych i pokazem latawców, Noc Świętojańska, Rybka we Władku, Kaszubskie Łodzie pod Żaglami i Festiwal Dorsza. Urlopowiczów wybierających nadmorskie nocleg Władysławowo wielokrotnie zadziwiło ogromem atrakcji oraz sezonowych imprez.

Na gości przyjeżdżających do miejscowości czeka sporo rozmaitych dodatkowych atrakcji, m.in.: Lunapark Sowiński z najwyższą kolejką górską w Polsce, „ciuchcia” kursująca na trasie Władysławo – Jastrzębia Góra, rejsy kutrem rybackim, czy też loty paralotnią z klifu.Charakterystycznymi elementami krajobrazu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego będącego częścią Władysławowa, są strome klify, śliczne wąwozy, rozciągłe piaszczyste plaże i bory sosnowe. Na jego terenie stworzono kilka rezerwatów przyrody, m.in. Dolinę Chłapowską osłaniającą nadmorską dolinę erozyjną i ciekawą roślinność obrastającą krawędź Kępy Swarzewskiej. Park dysponuje fantastycznymi warunkami do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa przybrzeżnego, zarazem na otwartych wodach Bałtyku, jak i w Zatoce Puckiej.


Author: k.s.
Tags: