Jak duże znaczenie będzie miał dla współczesnej młodzieży i dzieci sportowy tryb życia dorosłych

Czasy, gdy dzieci całymi dniami biegały po ulicach i trudno je było zawołać na kolację chyba już minęły na zawsze. Dziś przyglądając się boiskom czy placom zabaw widać dużo mniejszą ilość dzieci, niż jeszcze kilkanaście lat temu.


na zajęciach fitness
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
Sytuacja taka będzie wynikać z kilku rzeczy, po pierwsze wielu rodziców obawia się o dzieci, nawet kilkunastoletnie, nie pozwalając im na zbyt dużą samodzielność. Kolejnym powodem jest bardzo duży wpływ elektronicznej rozrywki na współczesne życie. Powszechna dostępność komputerów, smartfonów i tabletów, telewizja z kilkudziesięcioma programami sprawiają, że dużo prościej jest załączyć urządzenie i usiąść przed ekranem, niż wyjść z przyjaciółmi pojeździć na rowerze czy pograć w piłkę.

Jeżeli poza tym dorośli żyją w podobnym stylu, to znaczy po powrocie z pracy nigdzie nie wychodzą, jedynie przesiadują w domu, to trudno się dziwić, że i dzieci będą miały takie same zachowania i mało chęci do zabaw na świeżym powietrzu. A w rzeczywistości aktywny styl życia i codzienny ruch - blog poza-domem - jest bardzo ważny i dla dorosłych i dla dzieci. I nie może tu być wymówką mała ilość pieniędzy albo czasu, co często się słyszy. W większości przypadków problem stanowią po prostu chęci, bo na godzinny spacer po parkowych alejkach parę razy w tygodniu czas na pewno się znajdzie, a i nie potrzeba do tego żadnych pieniędzy.

Sprzęt fitness
Author: Clay Manley
Source: http://www.flickr.com
Zresztą sposobów na prowadzenie aktywnego życia jest bardzo dużo, i często nie będą to rzeczy kosztowne. Trenować można jakiś sport, czy to w postaci klubowych zajęć, czy samemu, przykładowo biegając, jeżdżąc na rowerze (dodatkowa treść) czy odwiedzając klub fitness. Miesięczne koszty aktywności tego typu zamykają się przeważnie w kwocie poniżej stu złotych, co wcale nie jest dużą sumą jeśli się to przeliczy na zdrowotne korzyści. Ogromne znaczenie ma przyzwyczajanie od małego dzieci do aktywnego spędzania wolnych chwil. Jeżeli za młodu zaszczepi się w nich miłość do sportu czy wycieczek, to na pewno później będą robić w życiu więcej niż ich siedzący przed ekranami rówieśnicy.