Kaszuby jako urocza kraina na Pomorzu, mająca wiele do zaoferowania

Kaszuby to piękna kraina na Pomorzu, posiadająca sporo do zaoferowania, szczególnie jednak przyciągająca urodą krajobrazu, oczkami jezior, cudnymi lasami, spokojem i ciszą. Idealne dla tych, którzy chcą uciec od miasta.
Pejzaż Kaszub składa się z piaszczystych, szerokich plaż na wybrzeżu, ślicznych lasów, oraz licznych jezior. Kaszuby każdym kojarzą się nie tylko z naturą, lecz również z bogatą tradycją regionalnych tradycji i czarującym, barwnym folklorem.


festiwale
Author: GoToVan
Source: http://www.flickr.com


Bieganie
Author: ASICS
Source: ASICS


atmosfera
Author: Maria Eklind
Source: http://www.flickr.com


Na Kaszuby należałoby wybrać się nie tylko w czasie letnim. Święta na Kaszubach to możność uczestniczenia we wspaniałych obrządkach, jakie są nadal kultywowane. Święto Bożego Narodzenia na Kaszubach stanowi moment bardzo znaczący. W Wigilię mieszkańcy starają się powstrzymać od posiłków, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnej kolacji. Jest ona postna i na ogół liczy 12 potraw, w zestaw których wchodzą różne płody rolne, groch, fasola, mak, suszone grzyby, owoce, kapusta, kartofle, ryby. Delikatesem wigilijnym jest karp, bądź śledź. Jednym ze świątecznych zwyczajów jest gwiazdka. W kolorowym korowodzie przebierańców, który odwiedza domy uczestniczy kilka, lub kilkanaście osób. Ów zwyczaj nawiązuje do poprzednich praktyk obrzędowych, jakie miały zapewnić sukces, urodzaj i urodzajność. Według wierzeń Kaszubów noc wilijna obfituje w przeróżne cuda. woda w stawach, jeziorach, potokach zamienia się na chwilę w wino, a zwierzęta mówią ludzkim głosem.
Do ciągle czynnych rytuałów Kaszub należą obrządki sobótkowe w postaci zabaw tanecznych przy ogniskach palonych najchętniej na wzniesieniach nad jeziorami.