Miasto Kołobrzeg - historia oraz atrakcje|atrakcje oraz historia. Dowiedz się, co warto zwiedzić nad Morzem Bałtyckim

Kołobrzeg to jedno z najstarszych miejscowości w naszej ojczyźnie - jego początki dosięgają VII stulecia. Na terenie współczesnego Budzistowa mieszkańcy założyli tutaj osadę, która to po pewnym czasie przekształciła się w grodzisko. W XIII stuleciu osada została przeniesiona w miejsce ujścia Parsęty do Bałtyku. W 1255 roku Kołobrzeg otrzymał prawa miejskie stając się ówczesnym ośrodkiem rybołówstwa i handlu.


Kołobrzeg zyskał na znaczeniu gdy w 1000 roku w trakcie Zjazdu Gnieźnieńskiego Bolesław Chrobry założył w tym mieście biskupstwo. W tymże okresie Kołobrzeg był najistotniejszym portem na Pomorzu Zachodnim dorównując ragą miastom takim jak Kraków, Gdańsk lub Gniezno. Kołobrzeg z powodu swojego położenia odgrywał doniosłą rolę w czasie walk jako port kupiecki i wojenny. Na nieszczęście przez to miasto było nieraz burzone i traciło znaczenie jako miasto kupieckie. Szczęściem już w XIX stuleciu poczęto dostrzegać zdrojowe walory owego miasta. W 1830 roku zaistniał w Kołobrzegu pierwszy zakład kąpieli solankowych, a w 1899 otwarto w tej okolicy pierwszy Dom Zdrojowy.
Kołobrzeg
Author: zeesenboot
Source: http://www.flickr.com


Współczesny Kołobrzeg to tak miasto handlowe jak też znana miejscowość krajoznawcza, w której w trakcie wakacji wypoczywa wielu podróżników. Nad Bałtykiem znajdziemy port rybacki oraz wojskowy Marynarki Wojennej lecz też mnogie sanatoria a także ośrodki zdrojowe. Na terytorium Kołobrzegu udokumentowano zalegania naturalnych surowców sprzyjających procesom leczniczym - znajdują się tutaj 24 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Leczą się tutaj osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia czy narządów ruchu. Są też specjalne sanatoria dla dzieciaczków chorujących na astmę bądź z alergiami skórnymi. Starczy wpisać w wyszukiwarkę: uzdrowisko Kołobrzeg albo sanatorium Kołobrzeg, ażeby odnaleźć ośrodek dla siebie.


W mieście rozwinęła się również turystyka sportowa związana głównie ze sportami wodnymi. Na przepięknych kołobrzeskich wybrzeżach panują ku temu doskonałe warunki. W trakcie ferii letnich można tutaj zobaczyć zawody siatkówki plażowej lub osoby korzystające z motorówek. W mieście znajdziemy także Aquapark z pływalniami sportowymi a także rekreacyjnymi i zjeżdżalniami.