Nie masz pomysłu na wypoczynek? - odwiedź Kaszuby i przekonaj się, jak jest tam niesamowicie

Kaszuby to wspaniały teren leżący na północy Polski. Jest częścią Pomorza, na zachód od Wisły, ale mimo to trudno jest dokładnie wyznaczyć granice regionu, gdyż nie są to obszary historyczne. Kaszuby rozpościerają się od Morza Bałtyckiego na południe, zajmując swym zasięgiem piękne plaże wybrzeża, ale także wspaniałe lasy i malownicze jeziora. Planujesz wakacje w ciekawym miejscu? Nie zapomnij o Kaszubach!


Krajobraz, Kaszuby
Author: Szymon Nitka
Source: http://www.flickr.com
Kaszuby są niezwykłe pod licznymi względami. Na wzmożoną uwagę zasługuje język kaszubski. Wykorzystywany codziennie przez kilkadziesiąt tysięcy Kaszubów jest jednym z języków pomorskich , który należy do lechickiej grupy języków zachodniosłowiańskich. Z drugiej strony jego historia nie jest do końca jasna, więc wymaga wiele dyskusji. Z tego powodu część językoznawców ma go nie za język, lecz za dialekt, czygwarę języka polskiego. Powodów tego rodzaju sporów trzeba szukać w rozmaitych definicjach terminu "język".

Dlatego więc powodu, efekt zaklasyfikowania będzie różny, zależnie od tego, którą klasyfikację wybierzemy. Nie bez znaczenia też było zaplecze polityczne, czyli wieloletnie presje i zabiegi organów władzy o to, żeby każdy mieszkaniec Polski czuł się Polakiem, czyli jednocześnie uważał język polski za swój ojczysty. Właśnie na szczęście moment uległa znacznej przemianie. Niezwykle ciekawe i unikalne są też tradycje kaszubskie. Całkiem niedawno dość charakterystyczny dla regionu kaszubskiego był rodzaj budownictwa. Były to wykonane z drewna budowle, w większej części zrębowe. Dachy domów wyłożone były strzechą lub gontem. Niestety, w tym momencie tradycyjne budownictwo kaszubskie jest w odwrocie. Zastępowanie jest bowiem przez powszechne, normalne budownictwo murowane w oparciu standardowych projektów.


A więc mniej inwencji, więcej widoków, jak w innych obszarach naszego kraju. Warto także wspomnieć o strojach kaszubskich. Z tych najważniejszych strojów można wspomnieć siedmiobarwny haft, odznaczający z racji pojawiających się w nim motywów. z reguły takiej hafty przedstawiają tulipany czy margerytki, jak również róże i serca w kratę. Jednocześnie motywy te są ozdobione drobnymi haftami związanymi z naturą, jak pszczoła, słońce i tego typu motywy. Właściwe również są, uzupełniające haftowane obrazy czy motywy czarnych pozawijanych wąsów.

Więcej: