Wiedza to potęgi klucz – dawna zasada, która ciągle działa. Dzięki wiedzy lepiej sobie radzimy w życiu

Niektórzy łakną wiedzy, mogli by ją pochłaniać w nocy i w dzień. Wiedza bowiem niezwykle wzbogaca, stwarza w naszej głowie nowe idee, koncepcje, otwiera głowy na świat, na to, co jest ważne i istotne. Gdy mamy w sobie empatię, zdobytą dzięki wiedzy, to łatwiej nam odnaleźć odpowiednie wyjście z każdej sytuacji. Są ludzie, którzy myślą, że nie warto się kształcić czy poszerzać horyzontów, bo to „mąci w głowie”. To całkowita nieprawda.
w bibliotece
Author: Kelvin
Source: http://www.flickr.com
Są też ludzie, którzy sądzą, że osoby przyswajające nowe wiadomości miewają problemy natury emocjonalnej. To jasne, przecież w każdej grupie ludzi, u różnych osób, z różnych krajów takie sytuacje mają miejsce. I u ludzi bardzo inteligentnych i tych nieco ograniczonych. Być może objawia się to inaczej, to jest zależne od charakteru, wychowania, środowiska i wielu, wielu innych okoliczności, więc nie powinniśmy roztrząsać tej sytuacji.Takie zresztą tłumaczenie jest bezsensowne, albowiem książki się czyta z tego względu, że się je lubi (dobre propozycje: ). Podobnie, gdy idziemy do kina czy do teatru to dlatego, że chcemy obejrzeć coś ciekawego, coś co nas wzbogaci. Są to więc bardzo istotne kwestie dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Kto myśli inaczej, nie opłaca się z nim dyskutować. To tak jakby chcieć przekonać człowieka na „tak”, choć on zawsze twierdził, że „nie”. Tak długo robił to, aż jego nazwisko zaczęło brzmieć „nie”. To luźna metafora, ale tylko pokazująca do czego prowadzi płytka wiara we własne, bardzo trwale ugruntowane przesądy i opinie. Nie jest to zbyt obiektywne ani racjonalne, lecz wygłaszane na prawo i lewo.

Dla ludzi jednak, którzy lubią opanowywać nowe rzeczy tacy ludzie też są ciekawym materiałem do analizy, jak na przykład - literatura - nauki techniczne. Zamiast ich krytykować dobrze im się przyjrzeć, dlaczego tacy są, co stoi za ich postępowaniem i tak dalej. Czasami takiej wiedzy nie zdobędziemy w księgarni, tylko obserwowanie tutaj ma pewnąsensowną rolę. Tak więc pozyskiwanie wiedzy to nie tylko książki, lecz także obserwacja, własne poznanie, ogarnianie życia zawsze i wszędzie, wraz z wszystkimi wadami zaletami.