Wyspy Kanaryjskie. Co warto odwiedzić, co powinno się spróbować

Przynależny do Hiszpanii archipelag Wysp Kanaryjskich złożony jest z 13 malowniczych wysp wulkanicznych. Największa z nich, Teneryfa, jak też najcieplejsze - Lanzarote oraz Fuerteventura zajmują znaczne miejsca pośród najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Plaże odnajdziemy tylko na Teneryfie, acz złote piachy, jakie uczyniły tą wyspę tak popularną, zostały w dużej części dowiezione z Sahary albo wydobyte z dna morskiego.


wyspy kanaryjskie
Source: pixabay.com
Cała długość wybrzeża archipelagu Wysp Kanaryjskich to prawie 1500 km, a charakterystyczny błękit tutejszych wód jest rezultatem głębokości oceanu, osiągającej pomiędzy niektórymi wyspami nawet 3000 m. Pomimo braku rzek na wyspach, połączenie klimatu z niezwykłymi właściwościami geologicznymi wysp umożliwiło rozwój zdumiewająco różnorodnej flory oraz fauny. Istotną rolę w ochronie tych darów natury odegrała też separacja archipelagu. Przy liczbie prawie 650 endemicznych rodzajów zwierząt i roślin jest to pod tym względem jeden z najważniejszych rejonów globu, porównywalny z takimi archipelagami jak Hawaje lub Wyspy Galapagos. Zmierzając do zachowania tychże bogactw, powyżej 36 procent całkowitej powierzchni archipelagu przeistoczono w parki narodowe, rezerwaty przyrody, ochraniane sfery pejzaży i zamknięte regiony badań naukowych. Kim są obywatele owych pięknych wysp? Kanaryjczycy dla przyjezdnych wyglądają jak Hiszpanie - rozmawiają po hiszpańsku, są przesyceni hiszpańską kulturą oraz pod każdym innym względem mało różnią się od Hiszpanów. Z drugiej jednakże strony, Wyspy Kanaryjskie przez wiele lat były mostem łączącym Afrykę, Europę i obydwie Ameryki. Wynikiem tego, archipelag stał się mieszkaniem dla wielu ludów czerpiących z bardzo różnych kultur. Doprowadziło to do powstania narodu, który dziś w pierwszej kolejności uważany jest za kanaryjski, zaś dopiero później za hiszpański.


Lanzarote
Source: pixabay.com
Zaczynając zwiedzanie, warto zacząć od metropolii Teneryfy - Santa Cruz. Centrum miasta jest Plaza de Espańa - plac, na jakim stoi czteroboczny krzyż, pomnik ku chwale poległych w hiszpańskiej wojnie domowej. Dobrze jest zobaczyć również kościół Niepokalanego Poczęcia. Budowla ta, pochodząca z początku szesnastego wieku, stanowi najważniejszy zabytek historyczny miasta, w którym znajduje się kilka interesujących pamiątek, w tym wyblakła flaga bojowa Nelsona. Rezydując na Teneryfie, nie wolno pominąć jedynej w swoim rodzaju kolekcji papug. To także siedlisko bardzo eklektycznej zbieraniny zwierzaków: szympansów, jaguarów, lwów morskich, delfinów i mnogich innych stworzeń, które podziwiać można w sumiennie i pomysłowo przygotowanych wybiegach. Już dzisiaj wpisz w swój komputer Wyspy Kanaryjskie wycieczki ażeby zachwycać się opisanymi wspaniałościami.