Zimowe eskapady w polskie góry – jak przyszykować się do trekkingu w zimie?

Nawet niskie góry w Polsce o tej porze mogą być niebezpieczne. Naprowadzamy, w co się przyodziać, co wpakować na zapas do plecaka jak też, które elementy ekwipunku są konieczne, jeśli pragniemy wędrować w zimie po górach.
firmy
Author: ali_martin
Source: http://www.flickr.com


W modzie górskiej najistotniejszą rolę odgrywa rzecz jasna funkcjonalność. Powinno być ciepło, sucho oraz przewiewnie. Jako pierwszą warstwę zakładamy termoaktywną bieliznę – innymi słowy oddychającą, odprowadzającą wilgoć . Koszulka najlepiej z długim rękawem, zaś na nogi getry. Całość powinna przylegać do skóry – w przeciwnym wypadku nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji. Kolejna warstwa zależy od temperatury. Gdy jest ogromnie zimno, włóżmy polar. Gdy szykujemy się na istotnie silne mrozy, warto rozważyć również zakup delikatnych polarowych spodni, które włożymy na getry. Na wierzch za każdym razem zakładamy kurtkę jak też spodnie z membraną wiatroszczelną. Współcześnie szyte spodnie z membraną wykonywane są, co istotne, z antyślizgowego materiału, który zabezpiecza przed momentalnym rozpędzeniem się w przypadku upadku. Zimowe górskie buty muszą spełniać parę wymagań. Przede wszystkim, im skromniej na nich szwów, tym lepiej – minimalizuje to szansę na ich zmoczenie. Nierzadko znajdziemy na nich gumowy otok, który nie jedynie zwiększa wodoszczelność, lecz ochrania przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powinny również być sztywne, a z przodu jak też z tyłu posiadać specjalne plastykowe wykończenia, by można było przypiąć do nich raki - poznaj więcej - . Takie są buty Scarpa.
Jeżeli szykujemy się na długie wędrówki w głębokim śniegu, należałoby pomyśleć o tzw. skorupach, czyli dwuwarstwowych butach (troszeczkę przypominających buty narciarskie), które z pewnością nie przemokną. Wszystko to a także więcej, na przykład skITur, zdobędziemy w dobrym sklepie turystycznym.